The 24th Kolkata International Film Festival (KIFF) got underway on Saturday (17th November) in the presence of Amitabh Bachchan, Jaya Bachchan, Shah Rukh Khan, Waheeda Rehman, and Mahesh Bhatt among others.

The eight-day festival that started on November 10 will continue till November 17.

Here is a venue-wise KIFF schedule of the films to be screened today, i.e. 13 November.

Nandan-I

09.00 am | Centenary Tribute:Ernst Ingmar Bergman; Sasom I En Spegel
(Through A Glass Darkly)Director: Ingmar Bergman; 1961/Sweden/89 mins

11.45 am | International Competition: Innovation in Moving Images: Unicornio
(Unicorn); Director: Eduardo Nunes; 2017/Brazil/122 mins

03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images;Persons Of Interest (Persons Of Interest); Director: Ralston Gonzales Jover; 2018/ Philippines /104 mins

05:00 pm | Retrospective: Philip Noyce Rabbit-proof Fence(Rabbit-proof Fence); Director: Phillip Noyce; / Australia /94 mins

7.15 pm | Maestro:Jiang Hu Er Nv (Ash Is Purest White)Director: Jia Zhangke; 2018/China/141 mins

Nandan-II

11:15 am | Maestro: Ang Panahon Ng Halimaw (Season Of The Devil); Dir: Lav Diaz; 2018/ Philippines /230 mins

03:15 pm | Maestro: Kucumbu Tubuh Indahku (Memories Of My Body); Dir: Garin Nugroho; 2018/ Indonesia /105 mins

05:15 pm | Competition on Indian Language’s Films Half Songs (Half Songs); Dir: Sriram Raja; 2018/India/79 mins

07:30 pm | Competition on Indian Language’s Films:Surjo Prithibir Chardike Ghore (Sun Goes Around The Earth); Dir: Arijit Biswas; 2018/India/116 mins

Nandan-III

03:15 pm | Documentary FilmsAnd They Made Classics (And They Made Classics); Dir: Ratnottama Sengupta; 2017/India/mins

05:15 pm | Unheard India: Rare Language Indian Films: Nabon
(Nabon); Dir: K.k. Kharlukhi; 2018/India/99 mins

07:30 pm | Great Master: Bimal Roy: Pehla Aadmi (Pehla Aadmi); Dir: Bimal Roy; 1950/India/ mins

Sisir Mancha

11:00 am | Competition on Indian Documentary Films: Memoirs Of Saira & Salim (Memoirs Of Saira & Salim): Dir: Eshwarya Grover; 2018/India/13 Min

Documentary Films: Inclusive Eyes (Inclusive Eyes); Dir: Devender Dahima; 2017/India/14 mins

The Last Knell (The Last Knell); Dir: Kakali Chakrabarty; 2017/India/09 mins

Atasi (Atasi); Dir: Putul Mahmood; 2018/India/50 mins

The Slave Genesis; (The Slave Genesis); Dir: Aneez K M; 2017/India/64 mins

02:00 pm | Children’s Screening: Supa Modo (Supa Modo); Dir: Likarion Wainaina; 2018/Germany/ 74 mins

04:15 pm | Iconic Australian Cinema: Ten Canoes (Ten Canoes); Dir: Rolf De Heer; 2006/Australia/90 mins

06:45 pm | Retrospective: Majid Majidi: Avaze Gonjk-ha (The Song Of Sparrows); Dir: Majid Majidi; 2008/Iran/96 mins

Rabindra Sadan

11:15 am | Retrospective: Philip Noyce: Dead Calm (Dead Calm); Dir: Phillip Noyce; 1989/ Australia /95 mins

03:15 pm | Iconic Australian Cinema: Forty Thousand Horsemen (Forty Thousand Horsemen); Dir: Charles Chauvel; 1940/Australia/100 mins

05:15 pm | Maestro: Se Rokh (3 Faces); Dir: Jafar Panahi; 2018/Iran/100 mins

07:30 pm | Bengali Panorama: Bisorgo (Visarga); Dir: Arunava Khasnobis; 2018/India/90 mins

Nazrul Tirtha-I

11:00 am | Retrospective: Philip Noyce Newsfront; Dir: Phillip Noyce; 1978/Australia/110 mins

02:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Tarikh (A Timeline); Dir: Churni Ganguly ; 2018/India/116 mins

 04:00 pm | Comeptition on India Langugae’s Films: Sayahnangalil Chila Manushyar (Certain Lives In Twilight); Dir: Praveen Sukumaran; 2018/India/95 mins

06:00 pm | Cinema International: La Noche De 12 Anos (A Twelve-year Night); Dir: Alvaro Brechner; 2018/Uruguay/122 mins

Navina

07:00 pm | Cinema International Retablo (Retablo) ; Dir: Alvaro Delgado Aparicio; 2017/Peru/95 mins

 09:00 pm | Cinema InternationalQuien Te Cantara (Quien Te Cantara); Dir: Carlos Vermut; 2018/Spain/124 mins

Inox City Center 1

03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Sibel (Sibel); Dir: Guillaume Giovanetti, Cagla Zencirci; 2018/Turkey/95 mins

 05:30 pm | Bengali Panorama: Andarkahini (Self-exile); Dir: Arnab K Middya; 2017/India/86 mins

PVR Cinema (Diamond Plaza)

02:00 pm | Cinema International: Figlia Mia (Daughter Of Mine); Dir: Laura Bispuri; 2018/Italy/100 mins

04:00 pm | Asian Select (NETPAC Award): Amra And The Second Marriage (Amra And The Second Marriage); Dir: Mahmoud Sabbagh; 2018/Saudi Arabia/95 mins

06:00 pm | Asian Select (NETPAC Award): Abraham (Abraham); Dir: Konarak Mukherjee; 2018/India/126 mins

New Empire

01:00 pm | Special Focus: Contemporary Tunisia: Thala Mon Amour (Thala My Love); Dir: Mehdi Hmili; 2016/Tunisia/87 mins

 03:00 pm | Contemporary Australian Cinema: Jirga (Jirga); Dir: Benjamin Gilmour; 2018/Australia/78 mins

05:30 pm | International Competition: Innovation in Moving Images Bei Fang Yi Pian Cang Mang (The Widowed Witch); Dir: Cai Chengjie; 2018/China/118 mins

 07:30 pm | Maestro: Lykke-per (A Fortunate Man); Dir: Bille August; 2018/Denmark/162 mins

PVR Cinema (Avani Mall)

03:00 pm | Asian Select (NETPAC Award): Kyoyang Ngarmo (The Sweet Requiem)
; Dir: Ritu Sarin, Tenzing Sonam; 2018/India/91 mins

05:30 pm | Asian Select (NETPAC Award): Nei Manusher Kissa (Saga Of A Nobody) Dir: Soumendu Bhattacherya; 2018/India/88 mins

Carnival Cinema

09:00 am | International Competition: Innovation in Moving Images
Stranniki Terpeniya (Strangers Of Patience); Dir: Vladimir Alenikov; 2018/Russia/103 mins

11:00 am | International Competition: Innovation in Moving Images
Endless (Endless?)Dir: Maryam Zahirimehr ; 2018/Iran/80 mins

Mitra Cinema

04:00 pm | Cinema International: Stripped (Stripped); Dir: Yaron Shani; 2018/Israel/120 mins

 06:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: The Third Wife (The Third Wife); Dir: Ash Mayfair;2018/Vietnam/96 mins

08:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: La Negrada:(Black Mexicans); Dir: Jorge Perez Solano;2018/Mexico/102 mins

Basusree Cinema

12:00 pm | Iconic Australian Cinema: The Story Of The Kelly Gang (The Story Of The Kelly Gang); Dir: Charles Tait; 1906/Australia/60 mins

02:00 pm | Maestro: Doubles Vies (Non-fiction); Dir: Olivier Assayas; 2018/France/108 mins

04:00 pm | Cinema International: Lordre Des Medecins (Breath Of Life); Dir: David Roux; 2018/France/93 mins

Chalachchitra Satabarsha Bhaban

11:00 am | Competition on Indian Short Films: Doitto (The Demon); Dir: Tathagata Ghosh; 2018/India/27 mins

02:00 pm | Competition on Indian Documentary Films: Ladli (Adorable Girl); Dir: Suipta Kundu; 2018/India/40 mins

04:00 pm | 100 years of Bengali Cinema: Udayer Pathe (Towards The Light); Dir: Bimal Roy; 1944/India/122 mins

06:00 pm | 100 years of Bengali Cinema: Streer Patra (Streer Patra); Dir: Purnendu Pattrea; 1972/India/110 mins