The 24th Kolkata International Film Festival (KIFF) that is commemorating 100 years of Bengali cinema besides celebrating world cinema, got underway past Saturday in the presence of many big names from the industry.

The eight-day festival that started on November 10 will continue till November 17. Here is a venue-wise KIFF schedule of the films to be screened today, i.e. 14 November.

Nandan-I

09.00 am | Centenary Tribute: Ernst Ingmar Bergman; Persona (Persona); Dir: Ingmar Bergman; 1966/Sweden/85 mins

11.45 am | International Competition: Innovation in Moving Images; Sibel (Sibel); Dir: Guillaume Giovanetti, Cagla Zencirci; 2018/Turkey/95 mins

03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images; The Third Wife (The Third Wife); Dir: Ash Mayfair; 2018/Vietnam/96 mins

05:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images; Imi Este Indiferent Daca In Istorie Vom Intra Ca Barbari (I Do Not; Care If We Go Down In History As Barbarians); Dir: Radu Jude; 2018/Romania/140 mins

7.15 pm | Maestro; Climax (Climax); Dir: Gaspar Noe; 2018/France/96 mins

Nandan-II

11:15 am | Special Focus: Contemporary Tunisia: Dachra (Dachra); Dir: Abdelhamid Bouchnak; 2018/Afghanistan/113 mins

03:15 pm | Competition on Indian Language’s Films: Kanthan The Lover Of Colour (Kanthan The Lover Of Colour); Dir: Shareef Easa; 2018/India/102 mins

05:15 pm | Competition on Indian Language’s Films: Mishing (The Apparition); Dir: Bobby Sarma Baruah; 2018/India/75 mins

07:30 pm | Competition on Indian Language’s Films: Angu Doore Oru Desathu (In A Land Far Away); Dir: Joshy Mathew; 2018/India/116 mins

 

Nandan-III

 

11: 15 am | Centenary Tribute: Ernst Ingmar Bergman; Bergman Och Filmen (Bergman Island); Dir: Marie Nyrerod; 2004/Sweden/174 mins

03:15 pm | Centenary Tribute: Ernst Ingmar Bergman; Bergman Och Filmen (Bergman Island); Dir: Marie Nyrerod; 2004/Sweden/174 mins

05:15 pm | Unheard India: Rare Language Indian Films; Nana A Tale Of Us (Nana A Tale Of Us); Dir: Tiakumzukaier; 2017/India/100 mins

07:30 pm | Documentary Films: Tomari Matir Konnya (Thy Daughter O’ Mother Earth); Dir: Sekhar Das; 2017/India/ minsThe Man Who Played With Lights; (The Man Who Played With Lights); Dir: Shounak Majumdar; 2017/India/20 mins

 

Sisir Mancha

11:00 am | Documentary Films: Ha’ee; (The Island); Dir: Adam Weingrod; 2017/Israel/60 mins; An Iconic Genius (An Iconic Genius); Dir: Sougata Bhattacharyya; 2018/India/28 mins

Mothers With Iron Hearts (Mothers With Iron Hearts); Dir: Sanjiban Nath; 2018/India/40 mins

Chandua – A Unique Heritage: (Chandua – A Unique Heritage); Dir: Krishna Basu; 2018/India/24 mins

 

02:00 pm | Children’s Screening: Asadhya Makkalu (Adventures Kids); Dir: N.m.joshi; 2018/India/67 mins

04:15 pm | Competition on Indian Short Films; Head (Head); Dir: Shaqyo; 2018/India/10 mins

Short Films

Khhwahish (The Desire); Dir: Meet Vasudevan; 2018/India/27 mins

Deja Vu (Deja Vu); Dir: Abhishek Bist; 2018/India/11 mins

Dhoopkathi (An Afternoon Affair); Dir: Tangsu Karmakar; 2017/India/13 mins

Sampurak (The Other Half); Dir: Prabal Chakraborty; 2018/India/15 mins

Ekti Ajaana Galpo (An Unknown Story); Dir: Nasrina Khan, Sajay Halder; 2018/India/00 mins

06:45 pm | Great Master: Bimal Roy; Yahudi (Yahudi); Dir: Bimal Roy; 1958/India/170 mins

Rabindra Sadan

11:15 am | Asian Select (NETPAC Award): Abraham (Abraham); Dir: Konarak Mukherjee; 2018/India/126 mins

03:15 pm | Iconic Australian Cinema: Priscilla Queen Of The Desert (Priscilla Queen Of The Desert); Dir: Stephan Elliott; 1994/Australia/103 mins

07:30 pm | Restored Classics: Ladri Di Biciclette (Bicycle Thieves); Dir: Vittorio De Sica; 1948/Italy/93 mins

Nazrul Tirtha-I

11:00 am | Retrospective: Philip Noyce: The Quiet American (The Quiet American); Dir: Phillip Noyce; 2002/Australia/101 mins

02:00 pm | Maestro: Nome Di Donna (Nome Di Donna); Dir: Marco Tullio Giordana; 2018/Italy/98 mins

04:00 pm | Competition on Indian Language’s Films: Half Songs (Half Songs); Dir: Sriram Raja; 2018/India/79 mins

06:00 pm | Maestro: Vision (Vision); Dir: Naomi Kawase; 2018/Japan/109 mins

Navina

07:00 pm | Maestro: Zimna Wojna (Cold War); Dir: Pawel Pawlikowski; 2018/Poland/89 mins

09:00 pm | Cinema International: El Motoarrebatador (The Snatch Thief); Dir: Agustin Toscano; 2018/Argentina/93 mins

 

Inox City Center 1

03:00 pm | Cinema International: Stripped (Stripped); Dir: Yaron Shani; 2018/Israel/120 mins

05:30 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Persons Of Interest (Persons Of Interest); Dir: Ralston Gonzales Jover; 2018/Philippines/104 mins

 

PVR Cinema (Diamond Plaza)

02:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Unicornio (Unicorn); Dir: Eduardo Nunes; 2017/Brazil/122 mins

04:00 pm | Cinema International: The Happy Prince (The Happy Prince); Dir: Rupert Everett; 2018/Italy/105 mins

06:00 pm | Asian Select (NETPAC Award): Mouna Kaandam (House Of My Fathers); Dir: Suba Sivakumaran; 2018/Sri Lanka/95 mins

New Empire

01:00 pm | Special Focus: Contemporary Tunisia: Zizou (Zizou); Dir: Ferid Boughedir; 2016/France/99 mins

03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: La Negrada (Black Mexicans); Dir: Jorge Perez Solano; 2018/Mexico/102 mins

05:30 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Stranniki Terpeniya (Strangers Of Patience); Dir: Vladimir Alenikov; 2018/Russia/103 mins

 

07:30 pm | Cinema International: Pajaros De Verano (Birds Of Passage); Dir: Cristina Gallego, Ciro Guerra; 2018/Colombia/125 mins

 

PVR Cinema (Avani Mall)

03:00 pm | Cinema International: Agujero Negro (Black Hole); Dir: Diego Araujo; 2018/Ecuador/102 mins

05:30 pm | Cinema International: Joueurs (Treat Me Like Fire); Dir: Marie Monge; 2018/France/105 mins

Carnival Cinema

09:00 am | Cinema International: Lordre Des Medecins (Breath Of Life); Dir: David Roux; 2018/France/93 mins

11:00 am | Cinema International: Les Fauves (Savage); Dir: Vincent Mariette; 2017/France/83 mins

Mitra Cinema

04:00 pm | Maestro: Gangbyun Hotel (Hotel By The River); Dir: Hong Sangsoo; 2018/South Korea/96 mins

06:00 pm | Maestro: Doubles Vies (Non-fiction); Dir: Olivier Assayas; 2018/France/108 mins

08:00 pm | Cinema International: Les Filles Du Soleil (Girls Of The Sun); Dir: Eva Husson; 2018/France/115 mins

Basusree Cinema

12:00 pm | Iconic Australian Cinema: Malcolm (Malcolm); Dir: Nadia Tass; 1986/Australia/90 mins

02:00 pm | Cinema International: La Patrie (Homeland); Dir: Anindya Chatterjee; 2018/India/73 mins

04:00 pm | Competition on Indian Language’s Films: Pixelia (Pixelia); Dir: Ratheesh Ravindran; 2018/India/65 mins

Chalachchitra Satabarsha Bhaban

11:00 am | Competition on Indian Short Films: Look At The Sky (Look At The Sky); Dir: Ashok Veilou; 2018/India/00 mins

Short Films: Malai (Ice-cream); Dir: Rajdeep Paul, Sarmistha Maiti; 2018/India/14 mins 

02:00 pm |Competition on Indian Documentary Films: The Monks Who Won A Grammy (The Monks Who Won A Grammy); Dir: Aparna Sanyal; 2018/India/53 mins

04:00 pm | 100 years of Bengali Cinema: Ganga (Ganga); Dir: Rajen Tarafdar; 1960/India/148 mins

06:00 pm | 100 years of Bengali Cinema; Koni (Koni); Dir: Saroj Dey; 1986/India/130 mins