The 24th Kolkata International Film Festival (KIFF) that is commemorating 100 years of Bengali cinema besides celebrating world cinema, got underway past Saturday in the presence of many big names from the industry.

The eight-day festival that started on November 10 will continue till November 17. Here is a venue-wise KIFF schedule of the films to be screened today, i.e. 16 November.

Nandan-I

09:00 am | Centenary Tribute: Ernst Ingmar Bergman: Viskningar Och Rop (Cries And Whispers); Dir: Ingmar Bergman; 1973/Sweden/91 mins

11:00 am | International Competition: Innovation in Moving Images: Endless (Endless?); Dir: Maryam Zahirimehr; 2018/Iran/80 mins

 1:00 pm | Special Screening: Jonaki (Jonaki); Dir: Aditya Vikram Sengupta; 2018/India/ mins

 03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Runanubandha (The He Without Him); Dir: Amartya Bhattacharyya; 2018/India/109 mins

 05:00 pm | Maestro: Ahlat Agaci (The Wild Pear Tree); Dir: Nuri Bilge Ceylan; 2018/Turkey/188 mins

 7.15 pm | Maestro: The House That Jack Built (The House That Jack Built); Dir: Lars Von Trier; 2018/Denmark/155 mins

 Nandan-II

11:15 am | Special Focus: Contemporary Tunisia: Look At Me (Look At Me); Dir: Nejib Belkadhi; 2018/Tunisia/96 mins

03:15 pm |Bengali Panorama: Asukhwala (Asukhwala – The Pain Hawker); Dir: Palash Dey; 2018/India/ mins 

 05:15 pm | Competition on Indian Language’s Films: Abyakto (Unsaid); Dir: Arjun Dutta; 2018/India/85 mins

 07:30 pm | Restored Classics: Blow-up (Blowup); Dir: Michelangelo Antonioni; 1966/United Kingdom/111 mins

Nandan-III

 03:15 pm | Iconic Australian Cinema :Clay (Clay); Dir: Giorgio Mangiamele; 1965/Australia/85 mins

 05:15 pm | Unheard India: Rare Language Indian Films: Death Certificate (Death Certificate); Dir: Rajaditya Banerjee; 2017/India/74 mins

 07:30 pm | Homage: Supriya Devi: Meghe Dhaka Tara (The Cloud-capped Star); Dir: Ritwik Ghatak; /India/126 mins 

Sisir Mancha

11:00 am | Competition on Indian Documentary Films: Melting Ice (Melting Ice); Dir: Devanshi Asher; 2018/India/17 mins

02:00 pm | Competition on Indian Documentary Films: Ladli (Adorable Girl); Dir: Suipta Kundu; 2018/India/40 mins

 04:15 pm | Competition on Indian Short Films: Awntoral’e Ananya (The Two Companions); Dir: Nilimesh Kar; 2017/India/17 mins

06:45 pm | Competition on Indian Short Films: Anugami (Anugami); Dir: Debojyoti Roy Chowdhury, Debojyoti Roy Chowdhury; 2018/India/15 mins

Rabindra Sadan

11:15 am | Asian Select (NETPAC Award): Nei Manusher Kissa (Saga Of A Nobody); Dir: Soumendu Bhattacherya; 2018/India/88 mins

03:15 pm | Asian Select (NETPAC Award): Kyoyang Ngarmo (The Sweet Requiem); Dir: Ritu Sarin, Tenzing Sonam; 2018/India/91 mins

 07:30 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Stranniki Terpeniya (Strangers Of Patience); Dir: Vladimir Alenikov; 2018/Russia/103 mins

Nazrul Tirtha-I

11:00 am | Maestro: Mektoub Is Mektoub (Mektoub, My Love: Canto Uno); Dir: Abdellatif Kechiche; 2017/France/175 mins

 02:00 pm | Competition on Indian Language’s Films: Mishing (The Apparition); Dir: Bobby Sarma Baruah; 2018/India/75 mins

 04:00 pm | Competition on Indian Language’s Films: Angu Doore Oru Desathu (In A Land Far Away); Dir: Joshy Mathew; 2018/India/116 mins

 06:00 pm | Cinema International: Quien Te Cantara (Quien Te Cantara); Dir: Carlos Vermut; 2018/Spain/124 mins

Navina

07:00 pm | Competition on Indian Language’s Films:Kedara (The Songs Of Silence); Dir: Indraadip Dasgupta; 2018/India/108 mins

09:00 pm | Special Screening: Yours Truly (Yours Truly); Dir: Sanjoy Nag; 2018/India/84 mins

Inox City Center 1

03:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Imi Este Indiferent Daca In Istorie Vom Intra Ca Barbari (I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians); Dir: Radu Jude; 2018/Romania/140 mins

05:30 pm | Cinema International: White Chamber (White Chamber); Dir: Paul Raschid; 2018/United Kingdom/89 mins

PVR Cinema (Diamond Plaza)

 

02:00 pm | Cinema International: El Motoarrebatador (The Snatch Thief); Dir: Agustin Toscano; 2018/Argentina/93 mins

04:00 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Bei Fang Yi Pian Cang Mang (The Widowed Witch); Dir: Cai Chengjie; 2018/China/118 mins

 06:00 pm | Cinema International: Touch Me Not (Touch Me Not); Dir: Adina Pintilie; 2018/Romania/125 mins

 New Empire

01:00 pm | Cinema International: The Man Who Killed Don Quixote (The Man Who Killed Don Quixote); Dir: Terry Gilliam; 2018/Spain/132 mins

 03:00 pm | Cinema International: Ozen (The River); Dir: Emir Baigazin; 2018/Kazakhstan/108 mins

05:30 pm | International Competition: Innovation in Moving Images: Bei Fang Yi Pian Cang Mang (The Widowed Witch); Dir: Cai Chengjie; 2018/China/118 mins

07:30 pm | Asian Select (NETPAC Award): Manta Ray (Manta Ray); Dir: Phuttiphong Aroonpheng; 2018/Thailand/105 mins

PVR Cinema (Avani Mall)

03:00 pm | Cinema International: Cobain (Cobain); Dir: Nanouk Leopold; 2018/Netherlands/94 mins

05:30 pm | Cinema International: Border (Border); Dir: Ali Abbasi; 2018/Sweden/102 mins

Carnival Cinema

09:00 am | Cinema International: Podbrosy (Jumpman); Dir: Ivan I. Tverdovsky; 2018/Russia/90 mins

 11:00 am | Cinema International: Trote (Trot); Dir: Xacio Bano; 2018/Spain/83 mins

Mitra Cinema

04:00 pm | Cinema International: Retablo (Retablo); Dir: Alvaro Delgado Aparicio; 2017/Peru/95 mins

 06:00 pm | Maestro: Kucumbu Tubuh Indahku (Memories Of My Body); Dir: Garin Nugroho; 2018/Indonesia/105 mins

08:00 pm | Maestro: Human, Space, Time And Human (Inkan, Gongkan, Sikan Grigo Inkan); Dir: Kim Ki Duk; 2018/South Korea/122 mins

Basusree Cinema

12:00 pm | Cinema International: En Guerre (At War); Dir: Stephane Brize; 2018/France/113 mins

02:00 pm | Competition on Indian Language’s Films: Nirmal Enroute (Nirmal Enroute); Dir: Rishi Deshpande; 2018/India/124 mins

 04:00 pm | Cinema International: Un Couteau Dans Le Coeur (Knife Plus Heart); Dir: Yann Gonzalez; 2018/France/110 mins

Chalachchitra Satabarsha Bhaban

11:00 am | Competition on Indian Short Films: Palok (Palok); Dir: Ratool Mukherjee; 2018/India/28 mins

02:00 pm | Competition on Indian Documentary Films: Jibanpur Station (Jibanpur Station); Dir: Ravi R; 2018/India/25 mins

04:00 pm | 100 years of Bengali Cinema: Ganadebata (Ganadebata); Dir: Tarun Majumdar; 1978/India/148 mins

06:00 pm | 100 years of Bengali Cinema: Padma Nadir Majhi (Padma Nadir Majhi); Dir: Goutam Ghose; 1993/India/135 mins